بررسی تخصصی انواع تلفن همراه

اپل باید به دولت ایرلند ۱۴٫۵ میلیارد دلار مالیات بپردازد


sad-apple-ceo-tim-cook

کمیسیون اروپادستور داده که کشور ایرلند مبلغ ۱۳ میلیارد یورو معادل ۱۴٫۵ میلیارد دلار را همراه با سود پول از شرکت  اپل بگیرد. این دستور به این دلیل صادر شده که ظاهرا اپل در طول چند دهه از قوانین دولت ایرلند به شکلی استفاده کرده که باعث شده مالیات کمتری بپردازد. این اتفاقات در راستای مجادلاتی است که درباره اخذ مالیات شرکت‌های چندملیتی ایالات متحده آمریکا در اروپا جریان یافته است.

رگولاتور ضدتراست اتحادیه اروپا که به تنظیم و نظارت بر قوانین برای مبارزه با انحصار شرکت‌های بزرگ می‌پردازد اعلام کرده مالیاتی که اپل از سال ۱۹۹۱ به دولت ایرلند می‌پرداخته به شکل قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از شرکت‌های دیگر بوده. ظاهرا برخی از قوانین مالیاتی ایرلند به اپل امکان می‌داده سود دو شرکت زیرمجموعه‌ای که در ایرلند دارد را را پایین‌تر از آنچه هست اعلام کند و به این شکل مالیات کمتری بپردازد. اتحادیه اروپا اعلام کرده قوانین مالیاتی ایرلند معتبر نبوده‌اند چون به اپل امکان داده از طریق آن نسبت به بسیاری از شرکت‌های دیگر برتری پیدا کند. در واقع استفاده از این قوانین به اپل امکان داده که مالیات ۱ درصدی که در سال ۲۰۰۳ می‌پرداخته را به مالیات ۰٫۰۰۵ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش دهد.

البته در حال حاضر وزیر دارایی ایرلند با این دستور اتحادیه اروپا به شدت مخالفت کرده است. اپل اعلام کرده قرار است نسبت به این حکم درخواست تجدید نظر ارائه کند. اگر نتیجه نهایتا هم به ضرر اپل باشد مشکلات این شرکت بیش از پیش خواهد شد و این موضوع در رابطه ایالات متحده آمریکا با  hjphndi هم بی‌تاثیر نخواهد بود.

منبع: The Verge

موافقین ۰ مخالفین ۰
محمدامین اکرامی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.